Najít jednotnou odpověď na to, jaké jsou potenciální vedlejší účinky chemoterapie, je téměř nemožné. A to z toho důvodu, že záleží na druhu chemoterapie, kterou člověk dostává (v závislosti na druhu rakoviny) a na člověku samotném, tedy jak on jako jednotlivec bude na chemo reagovat.

Co bych teď zpětně asi doporučila každému, kdo má chemo před sebou a neví, co má od toho očekávat, je, aby nevěřil všemu, co se dočte online, nebo dokonce ani tomu, co mu navykládají doktoři, tedy alespoň co se vedlejších účinků týče. Jedna z mých prvních otázek na odbornou konzultantku (tady v UK je to pravá ruka doktora, která ví o léčbě snad vše a pacient se na ni může kdykoliv obrátit s jakýmkoliv dotazem) byla, jestli přijdu během léčby o vlasy (pro nás ženský je to prostě big deal!). Odpověděla mi, že během své kariéry měla jen jednoho pacienta, který nepřišel o vlasy a že můžu skoro na 100% počítat, že o ně přijdu.

No, po 6 měsících chema mi spadly asi dvě třetiny vlasů, hodně mi prořídly, ale pořád se s tím dá „vylízt ven“ a poslední chemo mi pustili před pár dny. Je pravda, že v tuto chvíli ještě neznám výsledky léčby, ale předpokládám, že budou dobré a rakovina je pryč a vlasy pořád na hlavě! 🙂

Co chci příkladem s vlasy říct je, že se prostě není potřeba děsit, že budete mít během chema všechny problémy, o kterých se píše online a které vám doktoři dopředu „naordinují“. Nebudete!

Jaké side efekty se u mě tedy objevily během léčby Hodgkina pomocí ABVD chemoterapie?

1. Únava

Největším vedlejším účinkem, který jsem během ABVD chemoterapie zaznamenala, byla únava a postupná ztráta energie. Na to jsem ostatně byla upozorněna i lékaři a i když jsem si několik prvních cyklů chema připadala pořád stejně silná, ke konci už ten úbytek energie opravdu pociťuji.

SickProjevuje se to především vyšší potřebou spánku a jednodušeji se unavím i při jednoduché fyzické činnosti, jako je třeba i chůze. Nicméně při práci z domu jsem jinak schopna fungovat tak nějak normálně a nijak drasticky mě to během léčby neomezovalo. Byla jsem během půl roční léčby schopna letět z Británie na víkend domů (asi 3x), cestovat autem na výlety po Británii, chodit do kina či na večeři s přáteli a jednou za 14 dní zvládnout i celý den v kanceláři (nezdá se to, ale dojet do kanclu, komunikovat s kolegy a pořád být ve střehu je docela vyčerpávající oproti práci z domu).

Pouze jeden den za celého půl roku se mi stalo, že jsem byla vyčerpaná takovým způsobem, že jsem ani nemohla vylézt z postele. Tehdy mě to docela vyděsilo, protože jsem se lekla, že od toho dne už budu takto brutálně vyčerpaná až do konce léčby a neschopná ničeho, nicméně k mému štěstí jsem druhý den zas někde energii nabrala a vrátila se na “normální level únavy”, popsaný výše.

Sečteno podtrženo, pokud únava byla největší vedlejší účinek, který jsem během chema zažila, můžu být za to jenom vděčná – a taky jsem!

2. Padání vlasů

OK, vypadávání vlasů byl pro mě možná stejně závažný vedlejší účinek, jako únava. Nicméně tento side effect byl (je) náročný především psychicky, než fyzicky.

HairČekala jsem, že vlasy prostě jednoho krásného dne spadnou všechny naráz a budu plešatá. Snad jsem to četla i u někoho na blogu, že šel takhle jednou do práce a najednou mu spadly vlasy i vousy bez varování, všechny najednou (uaaa!). V mém případě se však jedná o dlouhodobé psychické týrání, protože se už několik měsíců probouzím s polštářem plným vlasů a čím dál řidší kšticí. Nikdy bych nevěřila, že člověku můžou několik měsíců padat ve velkém vlasy a pořád se stejně dá ještě vyjít bez paruky, aniž by to bylo extra nápadné (prej, možná mě všichni jenom chlácholí a je to ve skutečnosti děs :D)!

Řekla bych, že pro muže by tato položka skončila asi až někde na konci seznamu vedlejších účinků, ale u mě prostě druhé místo…

Více o tom, jak mi padaly vlasy během léčby se dočtete v tomto článku.

3. Bolest na hrudníku

HeartTřetím vedlejším účinkem, který mi dělal největší problém hlavně ze začátku, byly různé druhy bolesti a píchání na hrudníku, případně u srdce.

To, že se tento vedlejší účinek projevoval především hlavně ze začátku léčby, připisuji tomu, že chemo prostě začalo ničit rakovinové buňky uvnitř mého hrudníku a proto jsem pociťovala mnohdy jen těžko identifikovatelné pocity. Nevím, jestli je to jen fáma, která se šíří internetem a mezi pacienty, aby nám tak nějak dodala naději, že léčba funguje, ale o pociťování chema, jak doslova “rozbíjí” rakovinové buňky jsem četla a slyšela i od mé konzultantky v nemocnici a upřímně mi to docela i dává smysl, když ty zvláštní pocity na hrudníku  s postupem léčby mizely.

4. Ostatní vedlejší účinky

Samozřejmě jsem zažila ještě několik dalších vedlejších účinků, jako byla nevolnost (za celého půl roku jsem zvracela 2x a to si myslím, že bylo spíše z jídla), problémy s dýcháním, zácpu a také jsem si vyvinula alergii na náplast, kterou mi co týden přelepovali paži, kde jsem měla zavedený centrální katetr. Nicméně všechny tyto problémky byly spíše minoritní a tolik mě netrápily.

Vím, že to tady na blogu “omýlám” pořád dokola, ale věřím tomu, že jsem chemo snášela dobře i díky jídelníčku založeném na zelenině, rostlinné stravě a zkrátka snahou do těla dostat co nejvíce živin a co nejméně průmyslově zpracovaných sraček.

A pokud to nebylo stravou, tak to bylo vírou v ni a v to, že mi pomáhá! 🙂