Jelikož se léčím v Británii, neznám přesné názvy všech věcí kolem chemoterapie v češtině, nicméně výraz PICC line (peripherally inserted central catheter) bych přeložila jednoduše jako centrální katetr pro podání chemoterapie.
O co se tedy jedná?
PICC line je v podstatě tenká dlouhá dutá hadička (katetr), která je pacientovi zavedena nad ohybem ruky do žíly. Jejím účelem je především ochránit žíly při chemoterapii, jelikož když jsou drogy pouštěny do těla přímo vpichem do žíly, žíla se rychle ničí a chemoterapie může v případě některých druhů drog více bolet. Katetr zůstává v paži po celou dobu léčby, takže klidně i několik měsíců.
Osobně mi PICC line zaváděla specializovaná zdravotní sestra a u procedury mohl být i přítel (teď toho možná lituje, jelikož jsem měla menší komplikace :)). Normálně procedura trvá kolem 15 minut, paže je před ní lokálně umrtvena a po zavedení katetru je proveden ještě rentgen hrudníku, aby se potvrdilo správné umístění konce katetru, který by měl sedět kousek nad srdcem. Pár dní po zavedení katetru jsem pořádně nemohla napnout ruku a také se mi těžko leželo na pravém boku – bolelo mě z toho na hrudníku. Nicméně tyto problémy za několik dní/týdnů úplně zmizely.
Rizika PICC line
Rizika jsou různá, osobně jsem se jich děsila především na začátku, když jsem pořádně nevěděla, jak budu s tímto „wearable“ fungovat. Jelikož mám větší tendenci ke srážení krve, bála jsem se především tvorby sraženin a potenciálního ucpání katetru. Nicméně nyní, po 3 měsících s PICC line je zatím vše v pořádku a doufám, že tak i zůstane.
Další potenciální komplikací je pohyb katetru. Při opakovaných pohybech rukou, silném kašli nebo zvracení se může katetr vysunout nebo jinak pohnout, což je potřeba co nejdříve napravit a katetr dostat do původní pozice. Osobně občas cvičím během léčby a byla jsem i běhat, sice nic náročného, ale žádné problémy s posunem PICC line jsem zatím neměla. Stejně tak veškeré práce, které jsem dělala předtím, zastanu pořád stejně, akorát se vyhýbám nošení nebo zvedání těžkých věcí.
Infekce v místě vstupu katetru do paže je dalším z rizik, na které jsem byla upozorněna. Toto místo je však překryto speciálním průhledným „obvazem“, je zde také přiložena jakási antibakteriální vložka a samotný katetr zajistěn takovou náplastí, která má výřez pro uchycení katetru, což zajistí, že se katetr nepohne.
Infekci jsem naštěstí nedostala (pokud ano, musel by být katetr pravděpodobně vyjmut a podána antibiotika), nicméně jsem po několik týdnech po zavedení PICC line dostala alergickou reakci po celé paži pod a kolem obvazu. Kůže mi pod obvazem začala mokvat, vytvořily se tam puchýřky a vše docela svědilo. S největší pravděpodobností se jednalo o alergii na samotný obvaz, který obsahuje lepidlo, kterým drží na kůži a jelikož je měnen každý týden a kůže pod ním prakticky nemá jak dýchat, po pár týdnech se alergie projevila. Dostala jsem steroidový krém, dali mi na zkoušku jiný typ obvazu a přestali ruku čistit alkoholem, který můžu být taky potenciální iritant. Ruka se pěkně zahojila asi během 10 dní, nicméně přesná příčina mi není známa.
Je potřeba myslet i na možnost mechanického poškození katetru, např. neopatrným zacházením s ostrými předměty v okolí katetru. Samotný katetr může být taktéž defektní, ale ta pravděpodobnost je doufám malá! Můj katetr zažívá docela hodně ohýbání, protože trčí přímo do ohybu ruky, ale zatím se zdá být vše v pořádku.
A takhle nějak to vypadá v reálu:
Zdroje:
http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/treating/chemotherapy/being-treated-with-chemotherapy/picc-lines.html
http://www.cpmc.org/learning/documents/nur-piccline-ws.html#Understanding the Risks and Benefits of PICC Line Insertion
Comments are closed.