Asi každý ví, že hlavním a nejvíce viditelným vedlejším účinkem chemoterapie je ztráta vlasů, potažmo i ochlupení. Tento problém asi netrápí tolik muže, zato pro nás ženy se jedná o jednu z nejvíce psychicky náročných skutečností, se kterou se během léčby rakoviny musíme vyrovnat.

Jak rychle vlasy spadnou?

Když jsem za sebou měla první ABVD chemo, začala jsem přemýšlet nad tím, jestli mi vlasy vypadají všechny najednou, nebo jestli to bude postupný proces. Taky jsem netušila, jestli třeba na nějakém kusu hlavy vypadá jedno místo, nebo zda budou padat rovnoměrně.

První chemo jsem měla 1. prosince 2014 a každé další po 14 dnech. V nemocnici mi moje konzultantka říkala, že měla za svou kariéru jen jednoho pacienta, kterému vlasy úplně nevypadaly a ať s tím moc nepočítám, že by mi na hlavě něco zbylo.

Přítel mi zas tipoval, že vlasy spadnou po 2 měsících, tedy koncem ledna 2015.

Osobně jsem myslela, že budu holohlavá ještě dříve, asi tak po třetím chemu, a to z toho důvodu, že již po druhém chemu mi vlasy začaly padat docela ve velkém. Každé ráno na polštáři hrst vlasů a hlavně při každém sprchování zůstávalo plné sítko vlasů. Myslela jsem, že takovým tempem po pár umytích nemám na hlavě nic. Nicméně člověk má asi více vlasů, než jsem tušila!

Jak šel čas..

Při pohledu shora už to nevypadá úplně ok, naštěstí jsem docela vysoká :)

Při pohledu shora už to nevypadá úplně ok, naštěstí jsem docela vysoká 🙂

Po několika chemoterapiích jsem se dozvěděla odpovědi na mé počáteční otázky, a to že vlasy mi nespadnou najednou, nebo mi nevypadá jedno místo na hlavě, ale že se bude jednat o kontinuální ztenčování a ubývání vlasů po dobu léčby. Nicméně byla jsem smířena s tím, že jednoho dne asi bude lepší hlavu oholit a začít nosit paruku, jen jsem nevěděla, kdy ten den přijde.

Přišel konec ledna, to jsem za sebou měla už 5 chemoterapií, a na hlavě pořád relativně dost vlasů. Tedy z mého tehdejšího pohledu katastrofálně málo a už jsem si taky připadala tak nějak míň jako já, ale když se na sebe dívám dnes, 25. května 2015, musím říct, že v lednu jsem měla na hlavě ještě hřívu!

Nejhorší je psychika

V paruce

Paruka vypadá podobně jak moje původní vlasy, ale snažím se její nošení co nejvíce oddálit.

Někdy asi od toho ledna začala být celá věc s vlasy docela psychicky náročná a já si každý týden přála, aby mi vlasy zůstaly ještě aspoň pár dní. Čím víc vlasů mi každý den vypadávalo, tím víc jsem se prohlížela a přemýšlela, jestli už je čas je oholit a začít nosit paruku, nebo jestli je to ještě pořád tak nějak v normě a lidem to nepřijde divné. Párkrát mě i napadlo, že by bylo lepší, kdyby mi prostě najednou spadly a já nemusela podstupovat tohle každodenní dumání nad tím, jak blbě vypadám. Naštěstí mě přítel pořád úspěšně přesvědčoval, že vlasy pořád vypadají dobře a nejde nic poznat.

No abych to zkrátila, tenhle kolotoč vypadávání vlasů a zkoumání, jestli už nahodit paruku, nebo ještě ne, trval až do posledního chema, kdy mi to začalo být už tak nějak jedno a zjistila jsem, že okolí ten rozdíl zas až tak nepozná, dokud na té hlavě mám aspoň pár vlasů (což jsem, světe div se, měla až do konce léčby). Jeden týden jsem dokonce koketovala s parukou, a když jsem na víkend jela po asi 2 měsících domů za rodinou a přáteli, nasadila jsem paruku a čekala, jestli to hned poznají. Každopádně po tom, co paruku na mé hlavě neodhalila ani má vlastní máma, jsem to prostě přestala řešit, lidi ten rozdíl evidentně nevidí!

Pár známých a kolegů jsem se zeptala, jestli jim mé vlasy přijdou divné, ale většina potvrdila, že si jen všimli prořídnutí, ale že znají plno lidí, kteří takové vlasy mají odjakživa, a proto jim to nepřišlo nijak výrazně jiné.

A jak to mám s vlasy teď, 3 týdny po posledním chemu?

Ja na konci lecby

Já na konci léčby

Zatím je to pořád brzo a dost možná ještě opravdu skončím holohlavá, ale 3 týdny po poslední chemoterapii stále chodím bez paruky a vlasy stále padají v docela velkém množství. Každopádně jsem už nakoupila kšiltovku, protože začíná pálit sluníčko a já to na pokožce hlavy docela cítím. Vypadám sice jak oškubaný kuře, vlasy vypadají docela nezdravě, ale když si je umyju a vyfoukám, připadám si v rámci možností normálně – asi už jsem si zvykla, že ten objem je hold pryč.

Váhám, jestli vlasy nějak nepřistřihnout na krátko, ale nevím, jestli by to ještě víc neodhalilo lebku a nevypadalo spíš divně. Taky by se mi hodilo vlasy dobarvit, ale to si zas říkám, že nemá smysl barvit padající vlasy!? Počkám do půlky června, kdy jedu zpět do česka a pokud na hlavě pořád ještě něco bude, zajdu se poradit ke své kadeřnici – to zní jako plán!:)  

A co chlupy, obočí a řasy?

Asi díky tomu, že ABVD chemoterapie patří prý k těm šetrnějším (jestli se tak vůbec nějaký chemo dá nazvat!?), mi zůstalo jak obočí, tak řasy, nicméně došlo také k jejich prořídnutí a zesvětlení. Každopádně mému obočí trochu prořídnutí neuškodilo a při použití řasenky je vše taky v cajku a normálně vypadající!

Co mě upřímně docela naštvalo je, že chlupy na nohách rostou pořád, jakoby se nechumelilo, a na ostatních místech také došlo spíše jen k prořídnutí a zesvětlení. Co to je za spravedlnost, toto? Chlupy si mohly klidně vypadat! 😀

Funguje chemo správně, když mi zůstaly vlasy a chlupy?

S radostí, že vlasy nespadly všechny a pár surviverů pořád na hlavě zůstalo, přišla také otázka, jestli teda chemo vlastně funguje správně?

Chemoterapie působí tak, že zabíjí rychle rostoucí buňky, kterými jsou mimo těch rakovinových právě i buňky vlasů a chlupů. Proto jsem se začala obávat, že chemo na mě nefunguje správně, když nedokázalo zabít ani všechny vlasové buňky! Tahle myšlenka mě docela vyděsila a tak jsem se na to zeptala doktora na jedné z našich schůzek.

Doktor mě naštěstí ujistil, že neexistuje žádná spojitost mezi vypadáváním vlasů a účinností léčby. Nevěděla jsem, nakolik mu věřit, nicméně dnes už znám výsledky svého finálního PET skenu, který potvrdil, že rakovina už je pryč z mého těla a stejně mám pořád na hlavě pár vlasů! Paráda!

 

Jak šel čas

Moje fotky od začátku léčby, každých 14 dní před chemem

Snad byl tento článek povzbuzením pro ty z vás, kteří jste možná na začátku léčby a nevíte, co očekávat. Je tady naděje, že dopadnete jako já a léčbu dokončíte s pár vlasy, obočím a řasami! Ano, je to možné. Nicméně jak jsem zmínila, pokud máte jiný koktejl chemoterapie, je možné, že o vlasy a spol přijdete hned na začátku a v plném rozsahu. Každopádně i v tom případě to má pozitivní stránku a to, že nebudete muset projít psychickým mučením, budit se každý den s hrstkou vlasů na polštáři a dalším klubkem po každém umytí vlasů po dobu několika měsíců! Navíc vlasy, obočí i řasy vám po skončení léčby zase časem dorostou, takže hlavu vzhůru, dopadne to dobře, ať už bude samotný průběh jakýkoliv! 🙂

Koukněte taky na navazující článek Vlasy a chemoterapie – 5 měsíců poté!