Juicování, džusování či odšťavňování – říkejte tomu jak chcete, každopádně tato aktivita se stala jednou z pro mě důležitých součástí léčby rakoviny. Je to velmi dobrý způsob, jak do sebe dostat ještě více živin z ovoce a zeleniny, aniž bych je musela konzumovat vcelku po kilogramech!

Odšťavňování ovoce a především zeleniny by nemělo nahrazovat doporučovaný příjem alespoň 5 kusů různorodé zeleniny a ovoce za den, ale spíše jej doplnit. Při juicování totiž většina vlákniny z odšťavněného ovoce a zeleniny zůstává jako odpad, a tak se do našeho těla ani nedostane.

Džusování a rakovina

Když mi byla diagnostikována rakovina lymfatického systému, hledala jsem alternativní přírodní cesty, jak se vyléčit. Jednou z nejvíce proklamovaných, na kterou jsem všude na internetu narážela, bylo „projuicovat se ke zdraví“. Naštěstí mi zbylo dost rozumu (a podpořeno zdravým úsudkem mého partnera) a na žádnou takovou alternativní léčbu jsem se nedala. 

Jablko - špenát - zázvor zelené smoothieNicméně myšlenka dodatečného příjmu živin ze zeleniny a ovoce se mi zamlouvala, protože i když samotné živiny by mé tělo z rakoviny asi nevyléčily, určitě ho alespoň dokážou podpořit během chemoterapie. Byla to taky jedna z prvních rad, kterou jsem dostala od známé, která akorát dokončila léčbu rakoviny prsu. Odšťavňovat co nejvíce, hlavně zelené zeleniny, a doplnit to vždy pár kousky ovoce (aby se to dalo vůbec pít!).

Jak vybrat dobrý odšťavňovač?

Výběr odšťavňovače mi dal docela zabrat a vzal pár hodin, které jsem strávila googlením a sledováním a čtením různých recenzí. Nicméně jsem ráda, že jsem se neunáhlila a nakonec vybrala Matstone 6 in 1 juicer.

Po vlastním průzkumu jsem zjistila, že pro vytěžení co nejvíce živin a šťávy je nejlepší tzv. šnekový odšťavňovač. Pracuje na principu lisu, tudíž silou mačká ovoce a zeleninu a dokáže, především ze zeleniny, získat mnohem více šťávy, než klasické centrifugové odšťavňovače. A jelikož juicování zelené listové zeleniny (špenát, kadeřávek, římský salát apod.) pro mě bylo prioritou, zvolila jsem i za cenu vyšší ceny přístroje právě šnekový typ odšťavňovače.

Pěkné video ukazující rozdíl mezi centrifugovým a šnekovým odštťavňovačem můžete zkouknout níže:  

 

 

 

 

A co všechno se dá odšťavňovat?

Víceméně jakákoliv zelenina nebo ovoce, důležité je spíše najít jejich správnou kombinaci tak, aby vám výsledný džus chutnal!

Green smoothie s nektarinkou a hroznemPokud máte rakovinu, doporučuju džusovat především zeleninu a dochutit džus nějakým kouskem ovoce nebo kouskem citronu/limetky. Nedokázala jsem si totiž sama v sobě vyvrátit fakt, že rakovina se živí z cukru – podle doktorů to není pravda, ale našla jsem různé články proklamující opak, tudíž se během léčby držím radši na nižší hladině cukru. Co chci říct, že při juicování ve svém případě radší dávám více zeleniny a jen jeden, dva pomeranče, nebo jablko na dochucení, protože ovoce obecně obsahuje mnohem více cukrů.

Moje oblíbené kousky zeleniny a ovoce na džusování jsou: špenátové listy, okurka, římský salát, celer, kadeřávek, jablko, pomeranč, limetka

Pár tipů na džusy můžete najít i u mě v receptech. Další inspiraci na chutné kombinace ovoce a zeleniny najdete taky třeba tady. Pokud vás zajímá rozdíl mezi zelenou šťávou a zeleným smoothie, pak koukněte na tento článek.