Měla jsem po první chemoterapii. Nebylo to tak hrozné, jak jsem si představovala, nicméně poprvé od toho co mi oznámili, že mám rakovinu lymfatického systému (Hodgkinova lymfoma), jsem začala přemýšlet, že se vše seběhlo tak nějak moc rychle, až jsem ani neměla čas se zamyslet, jestli chemoterapie je opravdu jedinou možnou cestou, jak se vyléčit.

Zachvátila mě panika při pomyšlení na to, že třeba existuje přírodní cesta, jak se vyléčit a já se jen slepě nechala natlačit do toho, aby mi 6 měsíců pouštěli tělem drogy. Proč jsem si nevyhledala více informací o alternativní léčbě rakoviny, letělo mi hlavou…Důvod byl jednoduchý, prostě se vše seběhlo strašně rychle. Tady v Británii mají nějaké nařízení, že pacienta s rakovinou musí začít léčit do 3 dní od toho, co mu to oznámí. Takže člověk nemá ani čas to všechno vstřebat a už mu v žilách kolují drogy. Což je na druhou stranu dobře, nevím, jak rychle se člověk začne léčit v ČR, ale tuším, že u nás je právě největším problémem prodleva mezi diagnózou a započetím léčby. Nicméně toto nemám podložené.

Nemůžu se vyléčit přírodní cestou?

Abych se vrátila k přírodní léčbě rakoviny. Rozhodla jsem se, že po jednom chemu ještě není pozdě najít informace o alternativách a pokusila jsem se vyhledat odpovědi na dvě zásadní otázkzy, co mě trápily:

  1. Existují tam venku lidé, kteří odmítli klasickou léčbu (chemoterapie, radioterapie) a vyléčili se jinou, alternativní cestou?
  2. Taky mě zajímalo jaké jsou vlastně vedlejší účinky chemoterapie, především ty dlouhodobé.

 Netrvalo dlouho a narazila jsem na web člověka, Chris Wark, který odmítl chemoterapii a tvrdí, že se vyléčil díky změně stravy. Jeho web www.chrisbeatcancer.com je hodně působivý a začal mi dávat naději. Našla jsem tam i video o slečně, která přesně jako já, dostala Hodgkinovu chorobu ve svých 26 letech a tvrdí, že ji vyléčila zdravou stravou a životosprávou. To video mě totálně rozbilo, vše co v něm říkají, jak jim přijde nesmyslné léčit tělo tím, že ho otráví drogami a jak dospěli k rozhodnutí, že takhle to nechtějí, všechno mi přišlo naprosto logické. Začala jsem znovu panikařit, že jsem se nerozhodla správně ohledně léčby. 

Pokračovala jsem v googlení. Jako další věc, mě zajímaly vedlejší efekty chemoterapie, a to především ty dlouhodobé. S přítelem jsem našli hooodně dlouhej seznam vedlejších efektů a upřímně, nebylo to pěkné čtení. Nicméně většina z nich se vztahovala hlavně na radioterapii, kterou v tomto momentě doufám, že nebudu potřebovat. Vedlejších účinků chemoterapie tam bylo taky dostatek na to, abych je už stihla radši zapomenout. Můj mozek si to prostě nechce pamatovat a děsit se tím po zbytek života! 🙂 Každopádně co jsem nenašla bylo, jaké vedlejší účinky se vztahují konkrétně na můj případ. Jsem si docela jistá že 60-letý muž s jiným typem chemoterapie by měl jiné vedlejší účinky než já, jakožto mladá 26-letá žena. Nenašla jsemani žádné pravděpodobnosti  výskytu jednotlivých vedlejších účinků, tudíž je to opravdu loterie, který z nich si každý člověk v budoucnu „vylosuje“. Můžu jen doufat, že v mém případě žádný, nebo když, tak za hodně dlouhou dobu.

Když už jsem začala zmiňovat pravděpodobnosti, uvědomila jsem si také, že lidé, kteří tvrdí, že se vyléčili alternativní metodou, nemají toto své tvrzení nijak podložené vědecky a taky se neví, zda se opravdu zcela vyléčili, nebo např. svou nemoc jen „uspali“, či nepodstoupením dodatečné chemoterapie pouze zvýšili pravděpodobnost, že se jim nemoc vrátí. Zkrátka co chci říct, léčba rakoviny chemoterapií a případně radioterapií je vědecky podložená jako funkční léčba, nicméně veškeré přírodní a alternativní pokusy nikdo hromadně nevyhodnotil a nemohl prokázat, že opravdu ta daná alternativa funguje.

To mě dále vedlo k tomu zkusit vyhledat informace o lidech, kteří se pokusili léčit rakovinu přírodní cestou a neuspěli. A opravdu jsem pár příběhů na internetu našla, přičemž jsem se také dozvěděla, že stejný příběh měl i Steve Jobs. Ten si nechtěl nechat vyoperovat nádor, který mu našli, a snažil se pomocí různých džusů, šarlatánů a přírodních alternativ rakovinu vyléčit. Když pak po několika měsících naznal, že tudy cesta nevede, bylo už příliš pozdě, aby mu moderní věda pomohla a nakonec tak své nemoci podlehl. 

Jak jsem našla vnitřní klid

Poslední kapkou, která mě ujistila, že zvolit si klasickou léčbu chemoterapií je ta správná cesta, byl článek, kde autor rozebírá právě situaci Chrise Warka a podkládá ji, pro mě osobně, logickými fakty a vědecky prokázanými údaji. Článek si můžete přečíst zde. V podstatě v článku shrnuje, že Chrisův život zachránila právě klasická západní medicína, když mu doktoři odstranili samotný nádor. To, že pak odmítl následnou léčbu (chemoterapii a radioterapii) jej totiž nevyléčilo, jen zvýšilo jeho šance na recidivu.

Informace, že u některých druhů rakoviny je chemoterapie jen doplňkovou metodou jak snížit pravděpodobnost recidivy, a že u jiných typů rakovin je to přímo léčba, pro mě byla zásadní. V mém případě rakoviny lymfatického systému je chemoterapie používána jako samotná léčba nemoci, nejedná se tedy jen o doplňkovou léčbu. 

Z původní paniky, že jsem se možná dala na špatnou cestu, když jsem se nechala „natlačit“ do chemoterapie, jsem se po vyhledání odpovědí na mé výše položené otázky ujistila, že opravdu dělám správnou věc a v současnosti neexistuje lepší alternativa, jak se vyléčit. Navíc Hodgkinova lymfoma je jedna z nejlépe léčitelných druhů rakovin a její úspěšnost přežití více než 10 let už dnes dosahuje přes 80%

Rozhodla jsem se nicméně během léčby podpořit své tělo tím, že mu budu dodávat maximum živin a postupně si tak začala hledat potraviny, které mi toto umožní