Všimla jsem si, že lidé často zaměňují zeleninové šťávy s green smoothies (a já donedávna nebyla výjimka), proto pokud vás zajímá jaké jsou rozdíly mezi smoothies a džusy (šťávami), pak čtěte dál!

Sama jsem začala na zeleninových šťávách a zatím je to můj preferovaný způsob, jak do sebe dostat větší množství živin z ovoce a především zeleniny.

Rozdíly mezi zeleninovou šťávou a zeleným smoothie jsem se pokusila shrnout v následující tabulce:

Zeleninová šťáva Green smoothie
K vytvoření šťávy potřebujete odšťavňovač K vytvoření green smoothie potřebujete mixér
Odšťavňovač extrahuje šťávu z ovoce a zeleniny a ze zbylé vlákniny se stává odpad Mixér rozmixuje ovoce a zeleninu ve vysokých otáčkách a zachová tak jak šťávu, tak vlákninu
Při použití šnekového odšťavňovače si šťáva zachová více živin, protože tyto nejsou při procesu odšťavnění zabity vysokou teplotou Mixér pracuje ve vysokých otáčkách a proto může zvýšená teplota zabít některé živiny, které by při použití odšťavňovacího procesu byly zachovány. Na druhou stranu, živiny obsažené ve vláknině, jsou v případě smoothies zachovány.
Na vytvoření zeleninové šťávy je potřeba větší množství ovoce a zeleniny, než na green smoothie. Dostanete tak do sebe větší množství živin, než z green smoothie, avšak na úkor vlákniny. Na zelené smoothie spotřebujete méně ovoce a zeleniny.
Zeleninové šťávy dříve oxidují a je doporučováno je vypít co nejdříve po jejich vytvoření Green smoothies si déle zachovávají živiny a oxidují pomaleji, než zeleninové šťávy
Zeleninové šťávy, právě díky chybějící vláknině, náš žaludek příliš nezasytí. To může být výhodou v případě, že vaším cílem je dostat do sebe během dne maximum živin, a ne jen zasytit žaludek. Zelené smoothies mohou sloužit jako svačina díky zachované vláknině, která v žaludku zasytí.
Odšťavňování je více časově náročný proces, než mixování. Zelenina a ovoce se musí nakrájet na menší kousky, odšťavňovač je většinou složitější zařízení a jeho vyčištění tak může zabrat o pár minut déle, než v případě mixéru. V případě mixéru stačí jenom ovoce a zeleninu naházet do mixéru, několik vteřin pomixovat a nádobu pak jen vypláchnout.

Pokud se rozhodujete s čím začít, zda se šťávami, či smoothies, pak je potřeba si nejdříve ujasnit, čeho vlastně chcete dosáhnout? Chcete podpořit organismus během nemoci? Nebo chcete zhubnout a hledáte zdravou stravu, která zasytí žaludek? Či je vám to jedno a zkrátka jen chcete žít zdravěji?

Pokud vás k tomu, stejně jako mě, přivedla nemoc, potom bych osobně doporučila zvolit zeleninové šťávy. A to z toho důvodu, že tolik nezasytí, a jste tak schopni během dne do sebe dostat více džusu, tedy více živin z většího množství zeleniny, případně ovoce. Pokud hodláte džusovat pravidelně, zejména pokud to děláte kvůli nějaké nemoci, pak bych doporučila zainvestovat do šnekového odšťavňovače, který pracuje v nízkých otáčkách na principu tlaku, a nezabíjí tak cenné živiny, jako to dělají centrifugové odšťavňovače.

Fenyklové zelené smoothieV případě, že si chcete zeleninu a ovoce přidat jako zdravou svačinu nebo hlavní jídlo během dne, pak jděte určitě do smoothies. Jak jsem zmínila výše, ve smoothies je zachována vláknina a tím pádem více zasytí. Často se zelené smoothies užívají i při dietách, právě díky nízkému obsahu kalorií a pocitu sytosti, který v žaludku vytvářejí.

Pokud je vašim cílem zkrátka jen konzumace většího množství zeleniny a ovoce a tedy většího množství vitamínů, a je vám tak jedno, jestli vás džus/smoothie zasytí nebo ne, pak pro vás při rozhodování budou asi důležitější roli hrát cena zařízení a jednoduchost ovládání a čištění. V tom případě je pak vhodnější zvolit smoothies a zakoupit si mixér, který je většinou levnější a snadněji se i čistí.

Myslím, že ať už si zvolíte odšťavňování nebo smoothies, nemůžete ani s jednou variantou šlápnout vedle, v obou případech děláte super věc pro své zdraví a tělo vám za to určitě poděkuje 🙂

Můj další článek k tématu odšťavňování najdete tady.

Moje recepty na zelené džusy a smoothies pak můžete vyzkoušet zde.