1.     Hodlám v nejbližší době umřít?

Vím, jak je to těžké, když vám doktoři oznámí verdikt rakoviny, nicméně po úvodní panice je potřeba si sednout a zamyslet se.

Pokud pro vás rakovina je překvapující informací, pravděpodobně jste doposud žili pro vás normálním životem a nehodlali jste asi v nejbližší době umírat. Proto je důležité nenechat se zastrašit slovem „rakovina“ a nemoc přijmout prostě jako nemoc, kterou můžete za pomoci moderní medicíny a za pomocí sami sebe překonat, nebo alespoň odložit na později!

To důležité v boji s rakovinou podle mě je, se nevzdat a přijmout rakovinu jako zoufalé volání těla po změně ve vašem dosavadním životě. Rozhodněte se svou životosprávu a životní styl změnit, vyhledejte si informace jak jej změnit, vyberte si ty, které považujete za správné a aplikujte je. Nikdo dnes ještě pořádně neví, jak jinak kromě chemoterapie účinně přemoci rakovinu, na internetu je plno alternativních teorií, přírodních cest jak podpořit tělo, tak proč některé nezkusit, pokud věříte, že vám mohou pomoc? Koneckonců vše je ve vaší hlavě, rozhodněte se, jestli budete bojovat, zkoušet změny, nebo jen odevzdaně přijmete svůj verdikt!

Zároveň je potřeba říct, abyste nepřijímali žádné extrémní opatření, ale konzultovali změny s vašimi nejbližšími případně lékařem, protože oni přeci jen mají větší nadhled a řeknou vám, pokud byste se chtěli pouštět do vyložených nesmyslů. Přečtěte si moje zamyšlení nad alternativní léčbou rakoviny.

2.     Budu během léčby trpět?

Myslím, že nikdo pořádně neví, jak chemoterapie probíhá a jak se po ní člověk cítí, dokud to opravdu nezažije. Proto si každý myslí, že pokud rakovina je děsivé slovo, chemoterapie musí být děsivá procedura.

No, nebudu tvrdit, že je to procházka růžovým sadem, nicméně velmi záleží na typu rakoviny, který člověk má a kombinaci drog, kterými je v rámci chema léčen. Taktéž na každého léčba působí jinak, někdo jí propluje bez větších komplikací, jiný může prožít více vedlejších účinků.

Co však také přispívá tomu, jestli budete během chema trpět, je vaše psychika. Neříkejte si dopředu „tak teď budu X měsíců trpět“, ale vytvořte si reálná očekávání (budu unavená, možná zvracet, vypadají mi vlasy apod.) a sledujte, jak to pak ve skutečnosti probíhá. Možná zjistíte, že realita není tak hrozná a to nakonec docela potěší a povzbudí v tom tu léčbu nějak překlepat do zdárného konce!

Osobně jsem měla asi 10x horší očekávání, než jaká byla realita, např. jsem čekala, že nebudu ničeho schopná pár dní po chemu a nakonec normálně druhý den již pracuji. Říkali mi, že vlasy tak po druhém cyklu vypadají, no mám před sebou cyklus šestý a i když vlasy padají, paruku ještě nepotřebuji. Zkrátka rozhodněte se, že nebudete trpět, budete s případnými komplikacemi bojovat tak, jak budou přicházet a věřte mi, po pár cyklech chema už vám to přijde jako rutina.

3.     Pomůžu svému tělu během léčby?

Tak, pokud jste se již rozhodli, že v nejbližší době neumřete a že léčbu zvládnete, jak nejlépe to půjde, je čas se také zeptat, jakým způsobem můžete pomoci vašemu tělu během chemoterapie?

Základem dle mého názoru je, dostat do těla maximum živin. Ty tam určitě nedostanete z tzv. „processed food“, teda takové ty předbalené hotovky a jiné potraviny, které již prošly nějakým předchozím procesem zpracování. Začněte tím, že do jídelníčku začleníte co největší množství zeleniny a ovoce a začnete dodržovat pitný režim. Osobně jsem se přiklonila k tomu konzumovat z větší části rostlinnou stravu a omezit množství masa a živočišných produktů. Nicméně internet je plný článků o tom, co jíst a co nejíst během chemoterapie, možná pro váš druh rakoviny je nějaká potravina lepší, než pro jiné, zkrátka udělejte si svůj vlastní výzkum ohledně stravy během chemoterapie, najděte si cestu, která vám bude vyhovovat, a změňte svůj dosavadní způsob stravování.

Strava a obecně to, co dáváte do svého těla, je podle mě ta největší změna, nad kterou byste se měli zamyslet, když je vám diagnostikována rakovina.

Mohl by vás také zajímat můj článek Strava při rakovině.