Ok, tohle píšu opravdu začerstva. Tak nějak doufám, že když ty myšlenky, co se mi teď honí hlavou, hodím na “papír”, tak se nějak utříbí a konečně si uvědomím, co se právě stalo.

V úterý 5.května 2015 jsem měla své poslední chemo, pak klasické dva týdny, než by normálně přišlo další chemo, nicméně tentokrát to bylo to finální a tak mě po dvou týdnech čekal PET scan, který měl ukázat, zda jsem teda už zdravá a všechny, jak já je nazývám “breberky” už jsou vymýceny. Druhou možnost jsem si ani nepřipouštěla, prostě sken bude dobrej, řeknou mi, že od teď jsme zdravá a nazdar, zapomenem na to a budem dělat jakože se posledního půl roku nestalo (ha ha).

Tak nějak jsem si to aspoň představovala.

Nicméně, jako bych pořád nebyla poučena z předchozích očekávání a následné reality, která se od očekávání hoodně liší, zasáhlo mě to i teď, na konci léčby.

Když jsem si dnes volala své “chemo sestřičce” na výsledky, tak mi řekla, že má good news pro mě a že PET sken získal Deauville skóre 2 a neukázaly se na něm už žádné aktivní buňky.

Ok, what? Jsem teda zdravá, nebo co má ta dvojka jako znamenat???

Deauville skóre

Deauville skóre jsem si googlila už po průběžném skenu, který jsem měla někdy v lednu nebo začátkem února a byla jsem z něj taktéž rozčarovaná, protože tehdá jsem měla skóre 4.

Z toho co jsem vyčetla jsem pochopila, že skóre bylo zavedeno pro zjednodušení interpretace výsledků PET scanu. Je to metoda která umožňuje ohodnotit účinnost chemoterapie a to tak, že rakovinou zasaženou oblast porovnává s velikostí jater a velikosti krevního řečiště v mezihrudí u každého individuálního člověka (každý to máme prostě jinak velký, proto je nutné se dívat na to poměrové skóre u každého jedince).

Pokud tedy velikost zasažené oblasti (uptake) je nulová, pak se jedná o skóre 1, pokud je oblast menší než velikost mezihrudí (mediastinum) pak se jedná o skóre 2 a tak dále dle tabulky níže

 deauville

Z toho tedy už asi chápete mé smíšené pocity. Proč sakra nemám skóre 1? je to normální mít skóre 2?

Chemo sestra mi do telefonu řekla, a potvrzují to i online články, že skóre 1-3 jsou interpretovány jako úspěšná odezva na léčbu a skóre 2 je naprosto normální výsledek. Navíc v mém případě je prý jasně viditelné postupné zmenšování zasažené oblasti a hlavně sken neukázal žádné aktivní části (breberky). Pokud by tam prý nějaké byly, zvolili by ještě dodatečnou radioterapii v dané oblasti. Taktéž zmiňovala, že ten uptake na skenu může být jen zjizvená tkáň, nicméně zase jsem (blbec) vygooglila, že v ní se můžou schovávat aktivní části, které na skenu nejsou viditelné. Rakovina se pak v takovém případě objeví znovu většinou do 5 let. Nicméně sestra mi tak řekla, že tohle je konec mé léčby a teď už mě budou jen hlídat na průběžných prohlídkách.

Takže co?

No tak nevím co si myslet, moje očekávání bylo, že mi prostě řeknou buď dobrý nebo špatný, s touhle variantou, která ve mě zanechává pochyby, co se teda bude dál dít, jsem úplně nepočítala. Každopádně za týden jdu ještě za doktorem, který mi obrázky ze skenu přímo ukáže a ještě to zkonzultujeme, předpokládám, že se mi za ten týden vyrojí hodně otázek v hlavě a doufám, že jim doktor bude schopen statečně čelit a dokáže mě přesvědčit, že se nemám už čeho bát.Prostě z tama neodejdu dokud mi všechno nevysvětlí a nepřesvědčí, že teď už je všechno za mnou a můžu si žít zase svůj život.

Takže, sečteno podtrženo, největší dnešní úspěch je, že nemusím na dodatečnou radioterapii, za to jsem neskutečně vděčná. Teď už jen všechno poskládat v hlavě, vše si pozitivně zdůvodnit a vymyslet plán, jak to všechno psychicky ustát, vím že na to mám, a pokud jste v podobné situaci, tak vězte, že vy taky! 😉

A jak jsem to ustála, si můžete přečíst v dalším článku.


Zdroje:

http://www.ascopost.com/issues/november-15,-2013/standardizing-the-interpretation-of-pet-scans-an-inr-equivalent.aspx

http://radiopaedia.org/articles/deauville-five-point-scale