Půl roku po mém posledním chemu jsem se na začátku prosince rozhodla jít na stěr z čípku, na který jsem už od jara dostala několik pozvánek od britské zdravotnické péče (NHS). Nechtěla jsem na stěry chodit během chema a říkala jsem si, že to nechám až pár měsíců po ukončení chemoterapie, přišlo mi to tak nějak logické.

V Británii jde všechno přes GP doktora (obvoďák), takže i stěry mi udělala nějaká doktorka, co pracuje na klinice kde chodím k GP, a zaslala je na vyhodnocení. Týden poté nacházím na záznamníku vzkaz z jedné londýnské nemocnice, že výsledky mého stěru jsou abnormální a že mám přijít na další vyšetření přímo do nemocnice. Okamžitě propadám panice. Co to má jako znamenat abnormální? Snaží se mi někdo nakukat že mám jako po půl roce od chema další rakovinu, tentokrát čípku, honí se mi hlavou?

Potom, co jsem se zklidnila, mě napadlo, že se mě doktorka dělající stěry nijak nezeptala na nedávnou chemoterapii a říkám si, jestli vůbec četla moje záznamy? Navíc ještě vychvalovala jak čípek vypadá dobře a mě nějak prostě nenapadlo chemo zmiňovat, už jsem to nějak hodila za hlavu a spíš se na to snažím zapomenout.

No nic, píšu email mému hematologovi, který mě léčil z Hodgkinova lymfomu a ptám se jestli výsledky ze stěru čípku nemůžou být ovlivněny nedávným chemem. Doktor mi obratem odepisuje že výsledky určitě ovlivněné jsou a že nejsou validní, ať to oznámím mému GP a doporučuje mi, abych na stěry šla nejdříve rok po ukončení chemoterapie. Brečím znova, tentokrát štěstím, pocit je to stejnej jak když jsem dostala čisté výsledky ze skenu po skončení chemoterapie. Ten den už víc emocionálního nátřesku nezvládám, do nemocnice pro zrušení schůzky zavolám další den.

Další den (pátek)

V pátek navečer volám do nemocnice, kde mi objednali vyšetření zvané kolposkopie. Zvedne to sestra, tak jí žádám o zrušení schůzky. Ta mi se zděšením říká, že to zrušit nemůžu, že mám high grade abnormality a že určitě musím přijít na vyšetření, ale že mi předá vrchní sestru jestli chci. Chci. Vrchní sestra se se zděšením ptá, proč chci schůzku zrušit. Tak jí vysvětluju že jsem měla nedávno chemo a po konzultaci s hematologem mi bylo řečeno že výsledky jsou k ničemu. Sestra mi nicméně začne oponovat, že to není pravda a že výsledky chemoterapií ovlivněné nejsou. Že prý mají pacientky, které taky nedávno skončily chemo a že to neznamená, že když jsem měla jednu rakovinu, tak že nemůžu mít něco na čípku. WTF?? Opět propadám panice, už nevím co si myslet a proto jí vyděšeně odkývu, že na nějakou tu kolposkopii teda přijdu. Ještě ten den volám s GP (někdo neznámej, protože moje GP na té klinice nedávno skončila, eh..) vysvětluju situaci a ptám se, co mám tedy dělat, jestli na vyšetření chodit nebo to nemá smysl, komu teda věřit zda jsou výsledky validní? Jediné co dostávám zpátky je, že on by na vyšetření určitě doporučoval jít, ale pokud nechci, tak mu to budu muset dát písemně, že chci to vyšetření zrušit na vlastní riziko.

Sobota

Pořád jsem vyděšená, že to nemůže být pravda, abych po roce zase byla ve stejných sračkách. Píšu znova hematologovi a vysvětluji situaci. I v sobotu!! mi doktor odepisuje, že jeho názor je, že kolposkopii nepotřebuju, ale že není gynekolog a že hlavně není já, takže ať se rozhodnu sama. Chápu, že si taky do jisté míry kreje záda, ale z celé komunikace s ním si vyvozuju, že dělat tyto testy takto brzo po chemu je nesmysl. 

Na základě informací, co jsem byla schopná shromáždit ať už od všech doktorů a sester, se kterými jsem mluvila, nebo na základě informací z internetu a diskuzí žen, které prošly stejným problémem, se rozhoduji, že na vyšetření zajdu nejdřív rok po skončení chema.

Důvody proč jsem se rozhodla na kolposkopii nejít?

  1. Největší váhu pro mě má konzultace s mým hematologem, který zná mou nedávnou zdravotní historii na rozdíl od GP nebo sestry z nemocnice, kteří jen vidí abnormální výsledky, ale nedívají se na celou mou zdravotní historii a neřeší, proč jsou ty výsledky abnormální
  2. Na internetu jsem našla několik diskuzí na stejné téma uvádějící, že stěry z čípku nemá smysl dělat nějakou dobu po skončení chemoterapie jelikož tyto testy jsou citlivé na jakékoliv abnormality. Chemo definitivně způsobuje abnormální výsledky stěru.
  3. Před několika lety jsem byla očkována proti rakovině děložního čípku.
  4. Menzes mám pravidelný i po chemu a nemám absolutně žádné příznaky naznačující, že by tam dole bylo něco špatně.
  5. Poslední stěr, který vyšel v pořádku, jsem měla v česku před odletem do Británie, tedy asi před dvěma lety.
  6. Na stěry půjdu za několik měsíců znova, až mi to doporučí můj hematolog, pokud budou špatné i potom, půjde na kolposkopii, která by měla být přesnější v určení toho, zda se tam něco děje nebo ne.
  7. Kolposkopii nyní nechci jelikož se přeci jen jedná o seškrábnutí kousku čípku a zásahu do mého těla. Na to jsem od chemoterapie dost háklivá a hodně si rozmýšlím, co se svým tělem nechám ostatní dělat a zjišťuju si maximum informací, než k něčemu svolím.
  8. Tak trochu souhlasím s výrokem z tohoto článku, který říká „In general, you should not assume that medical staff are competent.“. Tedy nejlépe víme sami, co je pro nás nejlepší a známe svou zdravotní historii lépe, než jakýkoliv lékař, proto věřím, že je nelepší zvážit si sám, zda lékařskou pomoc opravdu v daném momentě potřebujeme.
  9. Týden před stěrem jsem byla u hematologa na kontrole a dělali mi krevní testy, ze kterých lze poznat, zda je něco v nepořádku. Testy vyšly velmi dobře.
  10. Pořád mám nějaké vedlejší účinky po chemu, tedy evidentně látky z mého těla ještě kompletně neodešly.

Pondělí – Středa

V pondělí jsem měla první den v nové práci a vánoční večírek v jednom, takže nezvládám volat do nemocnice, abych po svém víkendovém rozhodnutí zrušila kolposkopii.

V úterý se dovolávám do nemocnice a procházím opět zděšením jedné sestry, která mi vyšetření zrušit nechce a přepíná mě na vrchní sestru. Naštěstí je to ta samá, se kterou jsem mluvila minulý týden a nedá to moc přesvědčování, aby mi tu schůzku na mé riziko teda zrušila. Nicméně pocit to ve mě zanechává špatný, jde slyšet, že sestra si o mě myslí, že jsem blázen, když mám abnormální výsledky a nechci na vyšetření přijít.

Ve středu (dnes) nacházím na záznamníku vzkaz od GP (zase jiná GP, než s kterou jsem mluvila v pátek přes telefon, pane bože!) která mě vyzývá, abych jí co nejdříve zavolala a pokud to neudělám, tak se mi ozve v pátek znova, až bude v práci. Volám zpátky na GP kliniku, ale nikdo to nebere, takže čekám na pátek, kdy asi dojde k dalšímu kolu vysvětlování dalšímu doktorovi, proč vyšetření nechci, jestli jsem se zbláznila a ať jim to teda dám písemně, protože nikdo nemá ty koule tu schůzku v tom systému zrušit aby tam tak bylo jeho jméno! Ach jo.

Je to neuvěřitelně psychicky náročný udělat takové rozhodnutí a ještě více náročnější o tom přesvědčovat několik dalších lidí, kteří se na problém dívají jen z jednoho úhlu „abnormální výsledek=nutné další vyšetření“.

Možná tohohle rozhodnutí budu jednou litovat, já doufám že ne a že jsem se rozhodla správně, ale hlavně doufám, že tenhle můj zážitek přidá více informací těm ženám, které jsou v podobné situaci a neví jak se rozhodnout. Zkuste v angličtině vygooglit diskuze ohledně „abnormal smear test (nebo pap test) after chemotherapy“, pár odkazů najdete níže.

Pokud jsi v podobné situaci, tak přeju pevné nervy, hodně štěstí a stay strong! Čím víc informací máš, tím jsi klidnější a víš jak se nejlépe pro tebe rozhodnout.


Odkazy:

https://www.whatnext.com/questions/abnormal-pap-smear-after-chemo-and-radiation
https://www.whatnext.com/questions/atypical-pap-smear-after-chemo-and-rads
http://forum.breastcancercare.org.uk/t5/Chemotherapy/Smear-test-when-on-chemo/td-p/589888