Quinoa, neboli česky merlík čilský, se využívá stejně jako mnohé jiné obiloviny, nicméně patří mezi tzv. pseudoobiloviny, protože malé kuličky quinoy jsou vlastně semínka. Získává si také čím dál větší oblibu u příznivců zdravé výživy. Proč tomu tak je?
1. Quinoa se řadí mezi tzv. superfoods neboli superpotraviny.
Quinoa obsahuje velké množství živin, bílkovin, vlákniny a minerálů a je přirozeně bez lepku, tedy vhodná pro osoby trpící celiakií. Je skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, manganu, fosforu a vitamínů B a E.
Quinoa obsahuje mnohem více vlákniny než většina obilovin. Na jeden hrnek syrové quinoy připadá asi 17-27 gramů vlákniny.
2. Quinoa má nízký glykemický index
Glykemický index měří, jak rychle nějaká potravina zvýší obsah cukru v krvi. Zároveň je známo, že komzumace potravin s vysokým glykemickým indexem stimuluje hlad a může tak v důsledku přispívat k obezitě, cukrovce anebo onemocněním srdce.
Quinoa má glykemický index 53, což je považováno za nízký. Na druhou stranu je quinoa relativně obahatá na sacharidy, tedy nepříliš vhodná pro některé typy diet.
3. Quinoa je plná antioxidantů
Pokud quinou necháte naklíčit, zvýší to její, už tak vysoký, obsah antioxidantů a prospěje vašemu tělu!
Quinoa a rakovina
Quinoa obsahuje velké množství protizánětlivých fytoživin, které ji činí prospěšnou pro lidské zdraví, především co se týče prevence a léčby některých onemocnění.
Quinoa obsahuje také prospěšné polyfenoly, které mohou pomoci snížit riziko kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Nedávná studie zjistila řadu fenolických sloučenin v quinoe, které v preklinických studiích prokázaly svou účinnost v boji proti rakovině, jelikož dokáží potlačovat množení rakovinových buněk v těle.
Další součástí quinoy jsou saponiny, látky které mají protinádorové vlastnosti a již se používají v klinické praxi v kombinaci s chemoterapií pro zvýšení její účinnosti.
Jak připravit quinou?
Quinoa slouží nejčastěji jako substitut rýže nebo kuskusu. Quinou před vaření propláchněte a vařte ve vodě nebo vývaru, na 1 hrnek quinoy připadají 2 hrnky vody. Quinoa se vaří zhruba 15 – 20 minut, dokud se veškerá voda nevsákne, quinoa začne být nadýchaná a semínkům se vystrčí malé „ocásky“.
Quinou pak můžete použít do různých receptů:
- jako přílohu k hlavnímu jídlu
- vytvořit quinoa salát
- smíchat ji se zeleninou a feta sýrem
- vetvořit si quinoa placky
- syrová quinoa semínka můžete umlít v robotu a vytvořit si tak bezlepkovou mouku (prohlédněte si můj recept na quinoa pečivo)
Zdroje:
http://www.eattobeat.org/evidence/400/quinoa-a-highly-nutritious-grain-is-abundant-in-cancer-fighting-compounds.html
http://authoritynutrition.com/11-proven-benefits-of-quinoa/
http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-quinoa