Tuhle otázku mi na začátku léčby položily nezávisle na sobě dvě známé. Nejprve jsem té první odpověděla že netuším a že mě vlastně nic ani nenapadá. Do diagnózy jsem měla za to že jsem zdravý jedinec, který se stravuje zdravě, nekouří a sportuje. To byla moje představa zdravého životního stylu (a pořád je) a proto jsem nemohla na žádný problém ve svém dosavadním životě přijít.

Když se mě na to samé po pár dnech zeptala další kamarádka a začala se vyptávat, jestli jsem nedávno neprožila nějaké trauma nebo stres, zase jsem odpovídala negativně a sváděla to spíše na predispozici, kterou v rodině máme.

Stres

Po druhém rozhovoru s kamarádkou se mi začaly vybavovat situace z posledních několika let a hlavně měsíců, které jsem prožila. Před odchodem „na zkušenou“ do Británie jsem se asi rok snažila s kamarádem podnikat a vybudovat business z některého z nápadů, který jsme měli. Začala jsem si vybavovat a uvědomovat, jak stresující období to pro mě vlastně bylo. Vůbec jsem to do té doby tak nevnímala, byla to obrovská zkušenost zkusit si vlastní podnikání, každý den byl nesmírně vzrušující, ale stejně tak vyčerpávající. Cítila jsem, že veškerá odpovědnost ležela na mě, chtěla jsem vše dělat správně a stresovala se, když věci nešly dle mých očekávání. A taky že nešly. Vybavuji si mnoho probdělých nocí, kdy mi mozek prostě nechtěl vypnout a já se stresovala už i tím, že nemůžu spát. Dočasně se takhle asi dá žít bez újmy na zdraví, ale já se teď zpětně ptám, jestli rok už není příliš dlouho na to, aby to na člověku nezanechalo následky?

Toxické životní prostředí

Stres a ´špatný´ životní styl jsou považovány za nejvíce pravděpodobné spouštěče rakovinového bujení v těle. Do špatného životního stylu osobně zahrnuji i veškeré vlivy prostředí, kterým se ať už vědomě či nevědomě vystavujeme každý den. Jedním z takových vlivů, který jsem si dříve taky neuvědomovala, jsou různorodé chemikálie, které si pouštíme denně do těla. Víte, že průměrná žena denně používá 12 kosmetických produktů a pouští si tak do těla cca 168 různých chemikálií? drogerieVětšina z nás si to neuvědomuje, ale naše tělo veškeré chemikálie z kosmetických produktů přes pokožku vstřebává přímo do krve a roznáší po celém těle. Nejčastěji se jedná o parabeny a ftálaty, které jsou dnes součástí většiny běžných drogistických přípravků.

Jelikož jsem už od mala trpěla na ekzémy a na jejich léčbu mi byly předepisovány pouze různorodé krémy (včetně krémů s hormony), nechci si ani představovat, jak moc toxické se mé tělo za ty roky stalo. I to mohlo potenciálně přispět ke vzniku rakoviny, kdo ví…

Očkování

ockovaniDalším z potenciálních spouštěčů mé rakoviny mohlo být očkování proti rakovině děložního čípku, které jsem podstoupila v letech 2008/2009 a pak přeočkování v únoru 2014 (asi 3 měsíce před tím, než mi začala růst kulička v krku!). Jestli je to jenom shoda náhod, nebo samotná očkovací látka byla oním spouštěčem rakovinového bujení, se můžu jen dohadovat. Jedno vím ale jistě – pokud se mi poštěstí mít jednou dceru, nikdy ji žádnou takovou nadbytečnou sračkou nenechám očkovat. Biju se do hlavy, že mě nenapadlo se nad očkováním zamyslet a zjistit si o něm více informací, než jsem si ho nechala aplikovat! Tehdy pro mě bylo ovšem slovo doktora svaté a věřila jsem, že mi jako odborník radí dobře. Dnes už ale vím, že ani doktorům se nedá ve všem věřit a člověk by si měl sehnat co nejvíce informací sám a z různých zdrojů. 

Predispozice

Bohužel, většina členů mé rodiny zemřela na nějaký druh rakoviny. Dá se tedy celkem s jistotou říct, že mé geny k tomu budou jaksi náchylnější ji také dostat. Predispozice tak mohla taktéž hrát velkou roli v tom, že jsem rakovinu dostala už v tak nízkém věku.

Podle mého názoru však i s rakovinovou predispozicí lze žít dlouhý a zdravý život, ale člověk si asi musí svou smrtelnost uvědomovat, aby se začal ke svému tělu chovat uvážlivě a nezatěžovat ho nadbytečnými vlivy moderní doby, které jsem zmínila výše v článku. Tak to aspoň cítím já, unfortunately I learnt it the hard way!

Žít líp

healthystylePříčinu rakoviny dokážeme jen stěží určit, i samotný doktor mi řekl, že původ vzniku Hodgkinova lymfomu je zatím neznámý, nicméně, podle mého názoru, by bylo největší chybou, kdybych teď, po vyléčení rakoviny, nic ve svém životě nezměnila. Tělo jasně dalo najevo, že něco je špatně, a vyslalo poslední varovný signál. Z toho důvodu jsem se snažila možné příčiny identifikovat a snažit se o jejich napravení.

Tou nápravou je život bez stresu, resp. jeho rychlé rozpoznání a zklidnění se, zdravější převážně rostlinná strava a maximální vynechávání předpřipravených jídel (processed food). Taktéž jsem postupně přesedlala na bio (organic) kosmetiku a drogistické přípravky a v neposlední řadě jsem se rozhodla naučit se zklidnit mysl a ovládat dýchání, čemuž doufám, že mě naučí jóga.

Berte tento článek jako mé osobní zamyšlení, ne jako seznam spouštěčů rakoviny, protože jak jsem už zmínila, nikdo stále s jistotou nezná přesné příčiny vzniku rakovinového bujení v těle.