Tak jsem zrovna v mobilu projížděla staré fotky a narazila na své fotky z doby těsně před diagnózou Hodgkinova lymfomu (už je to skoro rok!!). Fotila jsem si svůj krk, na kterém mi vylezla šílená vyrážka, o které jsem si myslela, že je ekzém, který se mi po letech vrátil (více o mém příběhu zde). Nicméně, jak jsem zpětně zjsitila, jednalo se o jeden z příznaků Hodgkina.

Fotky mě motivovaly k tomu napsat tento článek a vyjmenovat zde symptomy, které jsou pro Hodgkina běžné a potenciálně by někoho z vás mohly zalarmovat a donutit k tomu dojít si k lékaři za včasu.

Boule nebo kulička v oblasti krku nebo hrudníku

Nejběžnějším příznakem Hodgkinova lymfomu je zvětšená uzlina či jakási kulička nebo boule, která je na pohmat nebolestivá. Nejběžněji se objevuje kdekoliv na krku, kolem klíčních kostí nebo v podpaždí. V mém případě se jednalo přímo o krční jamku, i když jsem si tedy byla kuličku schopna nahmatat již v brzkém stádiu, pár měsíců jsem s tím nic nedělala, protože dlouhou dobu to nešlo ani vidět a hlavně to nijak nebolelo a ničemu vlastně nevadilo.

Bolest hlavy nebo lymfatických uzlin po požití alkoholu

Tento příznak je velice specifický a neobjevuje se u všech pacientů s Hodgkinem. U mě se však projevil a několik měsíců jsem ho řešila tím, že jsem alkohol prostě nepila. Pokud tedy dostáváte bodavou bolest do hlavy po požití byť jen minimálního množství alkoholu, neváhejte a zajděte si raději k lékaři.

Svědivé skvrny podobné ekzému

Další z příznaků, který jsem dlouhou dobu přisuzovala tomu, že se mi znovu po letech objevil ekzém. Jako dítě jsem trpěla na ekzémy, ale ty v pubertě vymizely, proto mi bylo divné, proč se zčistajasna v 26 letech opět objevily. Jak jsem následně zjistila, červené velmi svědivé plochy jsou dalším symptomem Hodgkinova lymfomu. Objevily se mi malé skvrnky po stranách krku, které se během pár měsíců rozvinuly v obrovské červené svědivé skvrny a postihlo to nejen krk, ale nakonec i oční víčka a oblast mezi obočím. Na fotkách níže můžete vidět jak to vypadalo. Taky si všimněte, že už jde vidět i boule v oblasti, kde by měl být normálně krční důlek. Jedná se o fotky těsně před biopsií a asi měsíc před započetím léčby Hodgkina.

Hodgkin priznaky

Hodgkin priznaky

Hodgkin priznaky

Další B-příznaky

Mezi další příznaky Hodgkina, které lékaři nazývají tzv. B-symptomy, se řadí:

  • noční pocení
  • nevysvětlitelná ztráta váhy
  • dlouhodobá únava
  • zvýšená teplota

V mém případě se tyto b symptomy neobjevily. Většinou se objevují až u lidí ve vyšším stádiu rakoviny. Proto jsem také byla diagnostikována jako stádium 2, tedy nižsí stupeň rakoviny lymfatického systému.

Neděste se pokud máte jen některý z výše uvedených příznaků, pravděpodobně se nejedná o Hodgkina, ale pokud se poznáváte už v několika z výše zmíněných symptomech (především okamžitá bolest hlavy po požití alkoholu je dost specifická), zajděte si raději k lékaři, za to přece nic nedáte 😉

Mohly by vás zajímat mé další články ohledně rakoviny zde.