Od doby, co jsem „chytla“ rakovinu, jsem se začala více zajímat o to, co dávám nejen do svého těla, ale také na něj. Nikdy předtím jsem si neuvědomovala, že cokoliv člověk namaže, nastříká, či jinak aplikuje na pokožku, je logicky pokožkou vstřebáno do těla, krevního oběhu a jednoduše se v našem těle hromadí. V dnešní době, podle mého názoru, většina lidí nepřemýšlí nad tím, jaký sprchový gel, šampon, deodorant, denní krém, make up atd. používá a jaké látky tím pádem nechává vstřebávat do svého těla. Alespoň já jsem používání těchto přípravků donedávna nebrala jako něco, co by mohlo ohrožovat můj život.

Proč se potíme?

deodoranty antiperspirantyPocení je způsob, jakým se tělo snaží regulovat tělesnou teplotu, vyrovnat úrovně soli a odstranit z těla škodliviny. Tělesný zápach pak vzniká kvůli bakteriím, které se snaží rozložit škodliviny obsažené v potu.

Běžné antiperspiranty obsahují soli aluminia, které zabraňují pocení. Naproti tomu přírodní deodoranty obsahují ammonium alum (kamenec), díky kterému zabraňují vzniku bakterií na povrchu těla a umožňují odstranění toxinů bez ucpávání pórů. Přírodní deodoranty najdete nejčastěji v podobě roll-on, tuhých deodorantů nebo sprejů.

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Základním faktem je, že deodoranty, na rozdíl od antiperspirantů, působí jen na povrchu těla. Antiperspiranty mají jako hlavní úkol zabránit pocení, a to se jim daří právě pomocí chemikálií – soli aluminia, které obsahují, a které jsou po aplikaci vstřebávány do těla. Následně jsou tyto látky krevním oběhem přenášeny dále do těla a mohou se v něm hromadit.

„Několik studií v posledních několika letech, včetně nedávné studie University of Reading v Journal of Applied Toxicology, objevilo přítomnost syntetických chemických parabenů (konzervační látky) v tkáni odebrané ženám s rakovinou prsu. Parabeny napodobují ženský hormon estrogen, jehož abnormální úroveň je prokazatelně spojena s výskytem rakoviny. Další studie jasně ukázaly zvýšené riziko pro lidi, kteří po holení používají antiperspiranty.

Kosmetický průmysl trvá na tom, že jimi používané složky jsou regulovány a bezpečné, a že většina deodorantů již parabeny neobsahuje. Tyto výsledky však byly převzaty ze vzorků malých testovacích skupin a jsou neprůkazné, tak, jak také zainteresovaní lidé chtějí, aby byly. Výzkum však rovněž zdůraznil obavy z chemických látek používaných v barvách na vlasy a další produkty. Skutečnost, že tyto syntetické produkty se objevují v našem těle – ať už to způsobuje rakovinu, nebo ne – je však důvod k obavám.

Vlastní zkušenosti s různými přírodními deodoranty popíšu v některém z dalších plánovaných příspěvků. Spoiler: musím říct, že není jednoduché najít přírodní deodorant, který by fungoval stejně dobře, jako antiperspirant, je to běh na dlouhou trať, a to jsem je zatím testovala jen v zimě!

Zdroje:

http://www.thefword.org.uk/reviews/2004/03/natural_deodora

http://www.newscientist.com/article/dn4587-deodorants-plus-shaving-linked-to-breast-cancer.html

Comments are closed.