V předchozím příspěvku jsem ve zkratce popsala rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem a jak mohou působit na naše tělo.
Od doby, co jsem onemocněla, jsem se začala více zajímat o kosmetické a drogistické přípravky, které „vpouštím“ do svého těla a jedním z prvních byly právě antiperspiranty, které jsem do té doby používala (jako snad každý v dnešní době) každý den, někdy i několikrát. Začala jsem hledat přírodní alternativy antiperspirantů a zjišťovat které ingredience jsou pro tělo škodlivé a jak mohou být přírodně nahrazeny.
Jak jsem přírodní deodoranty testovala?
Postupem času jsem do dnešního dne zvládla vyzkoušet 3 přírodní alternativy antiperspirantů ve 3 různých formách – kuličkový (roll-on) deodorant, tuhý deodorant a deodorant ve spreji. Každý jsem se snažila vydržet testovat alespoň 3 týdny, nechtěla jsem deodorant vyhodit hned po prvním neúspěšném dni a snažila se najít správný způsob používání přírodního deodorantu, tak aby prostě fungoval co nejlépe.
Přechod na přírodní deodorant u mě nastal asi v půlce prosince 2014, tedy testování zatím probíhalo jen v zimních měsících, což je potřeba brát také v potaz, jelikož v létě budou nároky na funkčnost deodorantu ještě vyšší, než jsou nyní.
Recenze přírodních deodorantů
Jelikož dočasně žiji a léčím se v Británii, dostaly se mi pod ruku postupně 3 značky přírodních deodorantů – PitROK, JASON a BIONSEN. Myslím, že první dva zmíněné jsou snad dostupné i v Česku a možná s nimi budete mít jiné zkušenosti. Důležité je říct, že na každého funguje něco jiného, jeden deodorant může někomu zcela vyhovovat a druhému přijde zcela neúčinný. Je potřeba prostě zkoušet, než si najdete ten svůj „pravý“! 🙂
Co je ještě potřeba zmínit, je způsob, jakým jsem byla zvyklá používat antiperspiranty, před přechodem na přírodní deodoranty. Jsem již odmala naučena chodit se sprchovat večer po celém dni a všechno ze sebe smýt, než ulehnu do postele. Občas nechávám sprchu na ráno, ale je to spíše příležitostně. Tudíž antiperspirant jsem byla zvyklá vždy používat až ráno, tedy ne bezprostředně po sprše.
PitRok Crystal
Prvním pionýrem, na který jsem v UK našla pozitivní recenze, byl kuličkový deodorant značky PitROK. Deodorant je založen na přírodních minerálních solích a obsahuje také Aloe Vera a extrakt z grapefruitových semínek, aby dodal pocit svěžesti a nejakou tu lehkou vůni.
Na deodorantu PitRok je vyloženě uvedeno, že by se měl používat ihned po sprše na čistou a suchou pokožku. Nicméně ze začátku jsem se jej snažila používat stejně, jako jsem byla do té doby zvyklá používat antiperspiranty, tedy dát si večer sprchu a antiperspirant ve spreji použít až ráno. Tato metoda však bohužel s Pitrokem nefungovala. Začala jsem „se cítit“ už po pár hodinách od nanesení deodorantu.
Zvolila jsem tedy jinou taktiku. Ráno jsem si podpaždí dodatečně umyla vodou s mýdlem, usušila a nanesla PitRok. K mému zklamání nebyl výsledek o moc lepší, opět deodorant vydržel pár hodin, než jsem začala zkrátka smrdět. Nutno podotknout, že posledních pár měsíců pracuji převážně z domu a nijak zvlášť se tedy nepotím, proto mě odér po pár hodinách tím spíše nemile překvapil.
Stejný negativní efekt měla další moje taktika, a sice když jsem deodorant nanesla večer přímo po sprše. Zkrátka, ani to nefungovalo, dokonce jsem pár dní zkoušela PitRok nanášet večer po sprše a ještě dodatečně znovu ráno. Pravdou je, že jsem se začala cítit až později odpoledne, takže příchod odéru se lehce oddálil díky této taktice, ale bohužel mě ani tato metoda nepřesvědčila.
Posledním pokusem, jak hned nezlomit hůl nad PitROKem byla varianta dávat si sprchu prostě ráno. Pár dní jsem to zkoušela, ale efekt stejný asi jako při předchozí metodě, nástup odéru se oddálil, ale stejně byl nevyhnutelný.
PitROKu jsem opravdu dala hodně příležitostí a snahy, aby mě přesvědčil, ale bohužel pro moje tělo asi nebyl ten pravý. Možná i forma roll-onu mi nevyhovuje, nikdy předtím jsem ji nepužívala a byla zvyklá jen na spreje, nicméně přírodní deodoranty se ve většině případů dělají právě jako roll-on nebo tuhé deodoranty.
JASON Lavender Pure Natural Deodorant Stick
Další přírodní deo, na které jsem našla pozitivní ohlasy online a který jsem také objevila v místním Health storu u mě na ulici, byl tuhý deodorant značky JASON s levandulovou vůní.
Co se mi na něm od začátku líbilo byla výrazná vůně levandule, která oproti spíše neutrálnímu PitROKu byla hodně výrazná a dávala mi tak větší naději, že přerazí případný pach potu během dne.
Bohužel opak byl pravdou. Prošla jsem podobným kolečkem různých způsobů aplikace deodorantu JASON, jakou u PitROKu, ale výsledek byl snad ještě horší. Úvodní levandulová vůně se během snad již hodiny po nanesení změnila v nechutný a jakýmsi způsobem umělý pach. To jsem fakt předtím na sobě ještě necítila!
S tuhým deodorantem značky JASON jsem se bohužel neodvážila vyjít ven, takže testování probíhalo jen doma a pokud jsem se měla některý den s někým někde potkat, nebo místo z domu pracovala z officu, kde sedí kolegové, byla jsem nucena použít starý antiperspirant, abych si byla jistá, že si kolegové nebudou ode mě odsedávat a že náhodou neztratím pár přátel (ano, trošku přeháním, ale chápete..)!
BIONSEN Deodorant Spray
Předchozí dvě negativní zkušenosti s přírodními deodoranty mě přivedly k tomu, že problém může být ve formě deodorantu. Vždy mi nejvíce vyhovovaly spreje. Proto jsem se rozhodla zjistit, jestli existuje přírodní deodorant ve spreji, který by neobsahoval aluminium a parabeny.
K mé radosti jsem objevila značku BIONSEN, která je běžně dostupná v drogériích v UK! BIONSEN deodorant ve spreji překvapivě ani nebyl drahý, za 150 ml chtějí £3,29, což je při současném kurzu asi 123 Kč. Výrobce BIONSEN deodorantu ve spreji uvádí, že výrobek obsahuje Japonské minerální soli, je bez aluminia, parabenů, hypoalergenní a dermatologicky testován jako vhodný pro citlivou pokožku. To zní slibně, snad to nebude jen marketing!
Musím říct, že vůně je spíše netradiční, do teď nevím, jak bych ji popsala, snad jako unisex a nepodobná ničemu, co bych cítila předtím, každopádně mi docela voní a rozhodně to není něco, co by mě od deodorantu odrazovalo, jen se vůně zkrátka těžce popisuje 🙂
Opět jsem tedy i BIONSEN začala používat svým tradičním způsobem, tedy sprcha večer a nanesení deodorantu až ráno. No a světe div se, celý den jsem nezacítila žádný pach potu, ale stále cítila vůni deodorantu i při lehkém spocení! Jedná se tedy o první přírodní deodorant, který jsem schopna používat stejně, jako dříve antiperspiranty a zatím (v zimním období) i se stejně kvalitním účinkem. Jediná věc, co se mi nicméně stávala i s antiperpiranty je, že pokud mám náročnější den v práci, tak po příchodu domů se začínám cítit a v případě, že mám ještě večer někam jít, je potřeba se v podpaždí alespoň opláchnout a nanést deodorant znovu, ale to je asi běžná praxe, že 🙂
Čili, tadáá, vítězem se stal deodorant ve spreji značky BIONSEN, používám ho již asi 2 měsíce, pořád původní lahev, a jsem zvědavá jak si chlapec poradí s oteplujícím se počasím a hlavně pak v létě!
Krátké shrnutí vyzkoušených přírodních deodorantů
PitROK Crystal | JASON Lavender Deodorant Stick | BIONSEN Deodorant Spray |
S oběma zmíněnými přrodními deodoranty jsem měla stejný problém – prostě me nedokázaly účinně ochránit během celého (nenáročného) dne a po pár hodinách jsem začala cítit pach potu. Nezáleželo ani na tom, zda jsem deodoranty použila bez předchozí sprchy, nebo přímo po sprše, efekt byl bohužel stejný – zkrátka jsem nevoněla. | Můj osobní prozatimní vítěz v kategorii přírodních deodorantů bez aluminia a parabenů. Má lehkou atypickou vůni a zvládl mě udržet svěží, bez odéru, během celého dne! | |
Jak jsem již psala výše, na každého funguje něco jiného, takže je potřeba zkoušet a zkoušet, než narazíte na ten pravý přírodní deodorant právě pro vaše potřeby, rozhodně to ale nevzdávejte, osobně věřím, že vaše tělo návrat k přírodě ocení! 🙂
Happy stink-free day! A nezapomeňte kouknout do mého eshopu: