Dozvědět se takovou zprávu není samozřejmě lehké pro nikoho. Osobně jsem byla vděčná za lůžko v doktorově ordinaci po tom, co mi tento „verdikt“ oznámil.

První přijde panika kdy se honí myšlenky jako „Chtějí mi snad říct, že umírám?“, „Jak to oznámím rodině?“, „Budu moc trpět během léčby?“ atp.

Nicméně čím víc informací člověk začne sbírat, mluvit s lékaři o léčbě, pravděpodobnostech vyléčení, jakmile vám zodpoví všechny zásadní otázky a hlavně jakmile to přijmete jako výzvu, jako prostě jednu životní kapitolu a zůstanete optimističtí, vše je pak jednodušší. Z osobní zkušenosti mohu říct, že ne všechny rakoviny a chemoterapie jsou tak hrozné jak si je představujeme. A je to jen proto, že dokud to člověk nezažije, má v hlavě obrázek utrpení při vyslovení slov „rakovina“ a „chemoterapie“. Ale jsou to jen slova, která lze jednoduše nahradit třeba slovy „nemoc“ a „léčba“. Podle mě je to o tom, jak moc si to člověk nechá zajít pod kůži a jak se k celému problému postaví.

Trochu povzbuzení pro ty z vás, kterým se rakovina také nevyhla. Evidentně prý každý druhý člověk narozený po roce 1960 v Británii dostane někdy během svého života rakovinu. Je to především způsobeno prodlužující se délkou života a statisticky se riziko rakoviny zvyšuje s věkem. Více zde. Takže co tím chci říct, že v tom určitě nejste sami a na internetu najdete plno příběhů lidí, kteří rakovinu přežili (i několikrát) a dále žijí normální životy.

To, co jsem osobně potřebovala, když mi byla diagnostikována Hodgkin lymphoma byly INFORMACE! Věřte mi, že čím více informací a zkušeností jiných si seženete, tím rychleji budete vědět jak touto životní etapou projít a najdete si vlastní cestu jak změnit dosavadní život, který evidentně nebyl ideální a vedl až k rakovině. Nedostali jsme ji asi jen tak bez příčiny, tělo se nám snaží něco říct, nebo ne? Co je těžší, je tu příčinu identifikovat a být schopni s tím něco udělat. Upřímně, přesné příčiny se asi nedopátráte, ale můžete udělat maximum pro své tělo a životní styl, aby se váš osud už pokud možno neopakoval po tom co se vyléčíte!

Zkušenost s rakovinou vám taky může něco dát, musíte se jen přestat litovat a začít brát. Totálně změní váš dosavadní pohled na svět, uvědomíte si co je důležité, poznáte kdo jsou vaši opravdoví přátelé, přestanete dělat věci, které vás nenaplňují, protože oporoti ostatním lidem si už uvědomujete svoji smrtelnost a tak zbytek vašeho života může být mnohem zajímavější než život vašeho kamaráda, který se sice dožije třeba 80 let, ale nikdy nikam nevyjede, nic nezažije, většinu času věnuje práci, která ho možná ani nebaví atd. Tohle se vám už nestane, protože vy víte něco víc, než ostatní! 😉

Jelikož jsem strávila už hodně času shromažďováním všeliakých informací o rakovině, chemoterapii, zdravém životním stylu apod. ráda bych se o ně tady na Newme.cz podělila, ať je pro ty z vás se stejným osudem jednodušší si to všechno přebrat a snad vám nějaké mé tipy, recepty, zkušenosti pomůžou!

Stay strong and keep laughing! 🙂