1. Nepřehnaná podpora někoho blízkého

Podpora někoho blízkého v takovém těžkém životním období jako je léčba rakoviny je vcelku asi samozřejmostí. Nemusí se nutně jednat o nejbližší rodinu, někdy vám může více prospět podpora kamaráda/kamarádky nebo třeba někoho kdo sám prošel léčbou rakoviny a zná všechny pocity a myšlenky, které během chemoterapie člověku přijdou na mysl.

Proč v nadpise uvádím slovo “nepřehnaná” podpora? Je totiž více než pravděpodobné, že nejbližší rodina, především rodiče nebo vaše děti se vám budou snažit během léčby “snést modré z nebe” a tak nějak to s tou péčí přehánět. Je to všechno pochopitelné, ale už sami kvůli sobě byste se neměli naučit vše hrát na “rakovinovou kartu” a nechat se příliš obskakovat. Tím totiž přesvědčujete i sami sebe, že jste na tom špatně a potřebujete neustálou pozornost a péči. To vám po pár měsících, kdy to možná může být příjemné, začne lézt na nervy a zhoršovat psychiku, protože s postupem času se budete chtít vyléčit a ne si pořád připadat jak marod, což je přesně pocit, který neustálým obskakováním vašimi blízkými získáte.

3 must haveLéčba rakoviny je náročnější psychicky, více než fyzicky, proto mě osobně přijde jako nejlepší strategie předstírat, že se vlastně nic moc neděje a léčíte se prostě jen z nemoci. Tuto strategii na mě (ať vědomě, či nevědomě) začal aplikovat přítel a než jsem si to stihla uvědomit, mám před sebou poslední chemo!

Z osobní zkušenosti můžu říct, že mi maximálně vyhovuje se léčit v Británii, kde jsem jen s přítelem, který je mi největší podporou a má skvělý cit pro to, kdy opravdu potřebuji trošku politovat, vyslechne si mé stížnosti, co mě zase kde bolí a jak mi není dobře, ale zároveň je vždy dokáže pěkně zdůvodnit a připomene, že přece jen procházím fyzicky náročnou léčbou a prostě se někdy budu cítit na hovno 🙂 Zároveň jednou až dvakrát za měsíc letím domů na víkend, kde se mi dostane té all-inclusive péče od maminky, ale myslím, že je dobře, že je to vždy jen pár dní v měsíci. Mě to prospěje psychicky vidět se s rodinou, oni vidí, že jsem v pořádku a není to se mnou tak špatný, když jsem přiletěla, a hlavně pro rodiče je asi také psychicky lepší neprocházet s vlastním dítětem léčbu a vidět/slyšet všechny jeho problémy s léčbou spojené.

Takže pokud je to možné, vyberte si, kdo je pro vás nejlepší blízká osoba, která vás nenechá moc fňukat, ale dokáže podpořit, až se budete cítit na dně svých sil. Taky zvažte, jak psychicky náročné to bude pro danou osobu vás podporovat a jestli to naopak pro ni není až příliš velká psychická zátěž.

2. Něco užitečného na práci

Druhá věc, kterou osobně považuji za strašně důležitou, je mít něco užitečného na práci. V ideálním případě, což se poštěstilo mě, budete moci pokračovat v práci, tak jak jste pracovali doposud, s nějakými opatřeními a pravděpodobně ústupky ze strany vašeho zaměstnavatele. V mém případě se jednalo o to, že mi zaměstnavatel povolil pracovat z domu (což je v oblasti IT celkem běžná praxe, takže to nebyl problém) a umožnil mi brát si dovolenou na dni chemoterapie. V rámci zachování mého duševního zdraví jsem jednou za 14 dní dojížděla i do kanceláře, aby tam na mě úplně nezapomněli a já se dostala taky trochu mezi lidi 🙂

Pokud pro vás není úplně možné pokračovat v práci, najděte si něco, co vám dá “smysl života”, alespoň na dobu léčby, než se budete moci vrátit za do práce nebo dělat to, co jste dělali před onemocněním. Zkrátka musíte se vyhnout tomu, že budete ležet doma, nemít pořádně co na práci a přemýšlet nad hloupostmi a tím co vás zrovna kde bolí a jestli to zrovna je nebo není vedlejší účinek chema atp.

Můžete začít psát blog ať už o léčbě, nebo o změně stravy, vymyslete si nějaký vlastní malý projekt, který budete schopni během léčby připravit nebo i rovnou zrealizovat, nebo se naučte něčemu novému, na internetu je plno online kurzů, které můžete dělat doslova z postele a naučit se něco, co po léčbě budete moci zužitkovat.

Zkrátka buďte užiteční – buď sami sobě nebo ostatním!

3. Zdravá strava

O tom, jak důležité je zdravě se stravovat a podpořit své tělo během léčby rakoviny, jsem tady psala už několikrát. Zakomponujte do svého jídelníčku maximum zeleniny a o trochu méně ovoce a založte jej na rostlinné stravě. Omezte množství masa, cukrů a průmyslově zpracovaných potravin a najděte jejich rostlinné varianty. Informujte se, čtěte a udělejte si vlastní názor na správnou stravu během léčby rakoviny a chemoterapie!

Inspirovat se můžete třeba i mými recepty 🙂