Okej, v první řadě, pokud jste na tento článek narazili náhodou a problém s řitní trhlinou nemáte, raději dál nečtěte a děkujte bohu, že se vás tento problém netýká. Jedná se o docela delikátní téma a pokud jste se s tímto problémem osobně nemuseli potýkat, pak vám tento článek může přijít spíše nechutný a můžete si klepat na čelo, proč sem takové věci vůbec píšu.

Podělit se o svoje zkušenosti s řitní trhlinou jsem se rozhodla proto, že sama jsem v posledních  letech progooglila tohle téma skrz naskrz ve snaze si pomoct. Z toho, co jsem se dočetla, se s anální fisurou často potýkají těhotné ženy nebo ženy po porodu. Nicméně v mém případě se tento problém spustil během chemoterapie a obávám se, že už se s ním budu potýkat celý život.

Jak jsem k řitní trhlině přišla?

Jak jsem již naznačila výše, první trhlinka se mi objevila během chemoterapie. Důvodem je to, že chemo drogy způsobují zácpu a tvrdší stolici a pokud delší dobu kakáte tvrdou stolici, střevu to dává zabrat a pokud nebudete brát laxativa, pak je pravděpodobné, že se fisura vytvoří. To byl bohužel i můj případ. Ze začátku menší trhlinka není až takový problém, docela rychle se zahojí, nicméně pokud se nevyřeší příčina tvrdé stolice a vše se opakuje, pak se po čase anální fisura stane chronickou a těžko se už hojí na 100%.

Do chronické fáze jsem se dostala už také, víceméně se mi střídají týdny, kdy je trhlinka (resp. trhlinky, myslím, že už jich je tam víc) snesitelná a zahojí se ze dne na den a třeba týden nebo dva mám pak klid, s fází kdy se najednou objeví tvrdší stolice a doslova mě roztrhne tak, že další den nemůžu ani pořádně sedět a děsím se toho jít znova na velkou.

Zjistěte, co vám způsobuje řitní trhlinu a příště tomu přejděte

Prvotní výskyt trhlinky má u každého jiný důvod, jak jsem psala výše, u mě to bylo chemo, u jiných je to porod či těhotenství nebo spouštěč může být čistě mechanický (něco ostrého ve stolici).

Nicméně, pokud už se dostanete do chronické fáze, je dobré vysledovat, kdy se vám daří kakat bez natržení a co vám naopak trhlinky způsobuje. Pokud jste četli některé mé předchozí články, asi víte, že jsem dost analytický typ a ráda se snažím najít příčinu problému a následně její řešení. V tomhle případě jsem udělala to samé a snažila u sebe vysledovat, co přesně mi způsobuje opakované natržení zadečku 🙂

Spouštěč: Spěch

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Pokud nemám dost času na to, se v klidu vykakat, zjistila jsem, že se mi to pak vymstí v podobě nového natržení. Podle mě je důvodem to, že buď se mi nezadaří úplně vše dostat ven a něco tam na konci střeva zůstane, to pak jaksi ztvrdne a při další návštěvě záchoda to způsobí natržení.

Velká návštěva záchoda se pro mě stala prioritou číslo 1. Pokud bych kvůli dlouhému sezení na záchodě měla přijít pozdě do práce, na schůzku, nebo promeškat jakoukoliv jinou událost, je mi to jedno. Pravděpodobně nic z toho nebude tak důležité jako zachování mého zdraví a funkčního zadečku. Takže vám doporučuju nasadit stejný mindset a dopřát si dostatek času na trůně!

Spouštěč: Chce se mi, ale nemám kde

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Tohle je hodně blbý, nazvala bych to dovolenkovým syndromem. Někdy, když to na mě přijde, tak se stane, že jsem prostě někde venku nebo v cizí zemi a v okolí žádný záchod. V takovém případě to prostě musím zadržet a počkat, než bude příležitost. To může trvat klidně několik hodin. Problém však je, že pak když konečně vletím na záchod, jde to všechno nekontrolovatelně rychle ven a ta rychlost mi způsobí natržení.

Radu, jak tomuhle předejít bohužel nemám. Dalo by se poradit, ať se takovým situacím vyhýbáte, jenže to byste se pak nikdy nehnuli z domu nebo z komfortní zóny a to by ten život zas byl docela nudnej ne?

Spouštěč: Životní styl

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Dlouhodobé sezení v kanclu, málo pohybu a processed food. Pokud trpíte chronickou fisurou, tento životní styl vám moc nepomůže. K rychlejšímu zahojení trhlinky pomáhá dobré prokrvení konečníku. Je tedy potřeba pravidelně cvičit, dlouhé sezení přerušovat častými procházkami a nejíst sračky.

Zajděte si během dne udělat čaj, nebo si kupte malou skleničku a choďte si často pro vodu. Když jdete na záchod, rovnou si tam trochu zacvičte a protáhněte se. Zkuste ráno věnovat 10-20 minut józe a večer dejte delší procházku nebo si zacvičte. Začleňte do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, ideálně smoothies nebo čerstvé šťávy. Vynechte salámy typu vysočina, bílé pečivo a nezdravé sladkosti, vaše střeva vám poděkují. Zjistěte, jestli vaše zažívání není lepší bez mléčných výrobků (kravské mléko). Tohle všechno ovlivňuje vaše střeva a prokrvení zadečku, můžete to ovlivnit!

Jak se bezbolestně vykakat s čerstvou trhlinkou? Jak trhlinku rychle zahojit?

Tohle je otázka za všechny prachy, rovnou říkám, že nemám návod na 100% zahojení bez budoucího opakování, ale mám několik tipů, které jsem za poslední 2 roky trápení posbírala z osobních zkušeností a díky kterým mám vždycky na chvilku klid.

  1. Na záchodě trůněte s nohami na stoličce. Dejte si pod nohy stoličku, která způsobí, že budete v přirozenější pozici pro kakání, jakoby v dřepu. Postačí víceméně cokoliv, na co si můžete položit nohy a je to cca 50cm vysoký a stabilní.
  2. Netlačte to. Pokud to nejde samo, radši chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.
  3. Nebuďte z toho, že máte trhlinku a musíte znova na záchod, ve stresu. Pokud budete na záchodě sedět vystresovaní a myslet na to, jak vás to zas natrhne, pak se to opravdu stane, protože váš zadeček ví, že se bojíte a je tím pádem staženej, zúženej a nic jím neprojde bez bolesti. Checkněte další bod jak na to!
  4. Takže, ráno se mi udělala trhlina tak, že jsem málem brečela. Ale odpoledne se mi chce znova, panebože co teď!? V prvé řadě to chce klid, sedněte, hoďte stoličku pod nohy a začněte zhluboka dýchat, asi tak jak to bývá v televizi, když někdo rodí 😀 V hlavě si říkejte, že to bude dobrý, že na tohle se neumírá, uvolněte se a zasmějte se sami sobě a té situaci ve které jste. Tohle fakt pomáhá! To že se zasmějete, vám přirozeně stlačí břicho, věci se ve střevě posunou směrem ven a zároveň se smíchem přirozeně uvolní svěrač. Mě ještě pomáhá se u toho na sedátku mírně kývat ze strany na stranu, ono to pak jde jaksi líp, pomaleji a kontrolovaně ven bez dalšího natržení. Pokud se teď smějete při čtení mých rad, čekněte, jestli se vám náhodou nechce na wc a poděkujte mi později.
  5. Mazat, mazat mazat! Já mažu hemagelem, ideálně po každé velké návštěvě záchoda. Opláchnout vodou a opatrně namazat trhlinky. Nevím ani jaký je doporučené dávkování, u mě tak 3 denně (2x během dne a pak večer na noc po sprše). Hemagel mi většinou, v kombinaci s předchozími body, pomůže tak do tří dnů vše zahojit.
  6. K rychlejšímu zahojení fisury taky pomůže měkčí stolice. Do projímadel se mi moc nechce, takže já to většinou řeším větším přísunem zelených džusů a smoothies. Smoothies obsahují vlákninu, která pomáhá stolici změkčit, nicméně je potřeba k tomu také vypít dostatek vody, takže ty 2 litry aspon denně zkuste vypít.

Tak pokud jste se dočetli až sem, tak doufám, že nejste příliš zhnusení, snažila jsem se věci popisovat šetrně. Bohužel v tomto článku nepřikládám žádné ilustrační foto, asi byste ho neocenili 😀 Každopádně doufám, že pokud máte stejný problém, tak vám snad aspoň jedna z mých rad pomůže. Držím palce a pevné nervy, myslete na to, že jsou i horší věci a hlavně že v tom nejste sami, jak jste už určitě googlením zjistili.

Peace!