Dalsi vyzvou v mem prechodu z bezne ‚chemicke‘ kosmetiky a drogistickych pripravku na jejich prirodni alternativy se s prichodem leta a dovolene stalo nalezeni prirodniho opalovaciho kremu.

Prirodni kremy na opalovani se od tech beznych lisi samozrejme slozenim, ale i zpusobem, jakym nasi pokozku chrani. Bezne synteticke opalovaci kremy pusobi tak, ze dojde k jejich vsaknuti do kuze, tim padem je tato chemie (parabeny a spol.) roznesena dale po tele a zaroven je tak telo diky temto latkam chraneno proti UV zareni.

Přírodní opalovací krémy

Prirodni opalovaci kremy vsak bojuji proti slunecnimu zareni tim, ze na povrchu kuze vytvori filtr a slunecni zareni pak jednoduse odrazi. K vytvoreni filtru se nejcasteji pouzivaji mineralni pigmenty, kterymi jsou bud oxid titanicity nebo oxid zinecnaty.

opalovaniKdyz jsem se poucila o zakladnim rozdilu mezi klasickymi opalovacimi kremy a temi prirodnimi, snazila jsem se na internetu najit recenze na ruzne prirodni opalovaci kremy. Jak to tak byva, recenze jsem nasla jak pozitivni, tak negativni, nicmene jedna ‚negativni‘ vlastnost prirodnich kremu byla v recenzich zminovana velmi casto, a sice, ze kremy se velice tezko nanasi, jsou hutne a davaji člověku po namazani bily vzhled. Coz je vlastne ale logicke, pokud z definice nedochazi k jejich vstrebavani do tela a maji slunecni paprsky odrazet, pak se jedna o nutnou vlastnost, bez ktere by kremy na prirodni bazi asi proste nefungovaly.

Recenze přírodních opalovacích krémů

atokJelikoz jsem svuj research prirodnich kremu na opalovani delala v anglictine a hledala recenze na kremy dostupne tady v Britanii a nejak jsem nemohla nic kloudneho vygooglit, napadlo me posleze mrknout jeste na cesky trh a ceske vyrobce prirodni kosmetiky.

Velmi milym prekvapenim pro me bylo zjisteni, ze jeste existuje treti varianta, jak pokozku chranit proti slunecnim paprskum, a to pomoci prirodnich opalovacich oleju, ktere se sice po aplikaci vstrebavaji do pokozky, ale alespon obsahuji pouze prirodni latky ktere se snazi proti ucinkum UV zareni telo chranit. Tato varianta mi prisla jako nejvice schudna a tak jsem po kratkem hledani narazila na prirodni opalovaci oleje znacky Atok.

Pred dovolenou na Kanarech jsem navstivila jeste CR a koupila si prirodni opalovaci olej Atok s kartenoidy.

Moje zkušenost s přírodním opalovacím olejem

Tento prispevek pisi prave z dovolenky a po ctvrtem dni musim rict, ze opalovaci olej se zatim svou ucinosti vyrovnava beznym opalovakum, ktere jsem pouzivala jeste do minuleho leta.

Jsem svetly typ s prirozene svetlymi vlasy a citlivou pokozkou, ktera v detstvi dostavala zabrat diky ekzemum. Vzdy jsem tedy pouzivala kremy s vysokymi filtry, tedy 30+. Opalovaci olej od Atoku ma UV filtr 15 a funguje uplne stejne jako bezna tricitka. Pokud se jednou namazu a zustavam prevazne ve stinu a ne na primem slunci, opalovaci olej me uchrani proti spaleni stejne jako bezna tricitka po nekolik hodin. Pokud ovsem jdu do vody, nebo se vystavim na prime slunce a olej po kratke dobe neaplikuji znova, pak si koleduji o spaleni, coz se v mem pripade stalo v oblasti ramen a klicnich kosti – olej jsem aplikovala rano, pak jsme cely den cestovali vysoko v Kanarskych horach a vecer jsem mela ramena docervena. Nicmene uplne stejne bych dopadla, kdybych rano aplikovala bezny opalovaci krem.

Verdikt

Secteno podtrzeno, opalovaci olej me svou ucinnosti mile prekvapil, myslim, ze se vyrovna klasickym opalovacim kremum, bohuzel ale nedokazi posoudit, zda by fungoval stejne efektivne, kdybych se po jeho naneseni sla opalovat na delsi dobu na prime slunce.Jedinou nevyhodou opalovacich oleju muze pro nekoho byt jejich mastnost a delsi doba vstrebani do kuze. Me osobne toto problem nedelalo, jelikoz jsem si vzdy obleceni a plavky zapatlala i beznym opalovacim kremem a u oleje mam aspon tu vyhodu, ze olej na obleceni neni videt. 🙂

slunceU me tedy prvni zkusenost s prirodnimi opalovacimi oleji dopadla dobre a muzu tak tuto variantu doporucit! Pokud mate vlastni zkusenost s nekterym z prirodnich opalovacich kremu nebo oleju, nevahejte ji prosim sdilet dole v komentarich! Létu zdar! 🙂